Aktualności Design Group 1

Zapraszamy do zapoznania się z publikowanymi tutaj artykułami.

Szukając wykonawcy do budowy strony internetowej, często zadajemy sobie pytania:

Jaką firmę wybrać?
Czym się kierować?
Czy wybór będzie odpowiedni?

Słusznie, że takie dylematy powstają, ponieważ wybór nieodpowiedniej firmy wiąże się z ryzykiem, że możemy otrzymać stronę, która nie spełni naszych oczekiwań

Budowa strony internetowej, a opinie o firmie.

Pierwszym krokiem, jeśli np. mamy już „wstępnie” wybraną jakąś firmę, przed wpłatą zaliczki warto jest, poszukać opinii na temat danej firmy. Są osoby, które tego nie robią, sugerując się jedynie ceną, a to duży błąd. Właśnie przez zbyt pochopne podejmowanie decyzji mają miejsce sytuacje gdzie:

a) po wykonaniu strony nie ma kontaktu z wykonawcą bądź kontakt jest bardzo utrudniony. Klient chce edytować stronę – na odpowiedź musi czekać przez kilka dni, a czasem dłużej. Klientowi się coś popsuje – wykonawca unika odpowiedzi.

b) po wpłacie zaliczki wykonawca się nie odzywa (i choć takie sytuacje zdarzają się rzadko to jednak mają miejsce)

c) po wpłacie zaliczki okazuje się, że strona nie będzie gotowa np. w ciągu 2 tygodni, tak jak było uzgodnione wcześniej, a dopiero za miesiąc bądź dwa. Zapyta ktoś czy to możliwe? Tak.

Pracuję w branży IT od 2014 roku i to właśnie z opowiadań klientów, którzy zlecili mi wykonanie pracy, znam takie sytuacje, gdzie klient wcześniej zlecił budowę strony innej firmie i niestety rozczarował się tą współpracą. Dlatego też takie sytuacje były i będą, bo zawsze jest ryzyko, że trafimy na firmę, która tak naprawdę nastawia się tylko i wyłącznie na zysk, a dobro klienta go nie interesuje.

Dlatego też pamiętaj! Zawsze zapoznaj się z opiniami na temat danej firmy. Jeśli nie możesz znaleźć żadnych opinii, odwiedź stronę wykonawcy, otwórz zakładkę z portfolio, gdzie wykonawca prezentuje swoje prace online, odszukaj nazwę firmy, w której Internecie strona widnieje w portfolio wykonawcy i zadzwoń z pytaniem, jak ocenia współpracę z taką firmą. Wykonanie kilku telefonów nic nie kosztuje, a może zaoszczędzić zbędnych zmartwień. Jeśli jakaś firma ma dużo pozytywnych opinii, masz większą pewność, że będziesz zadowolony/a ze współpracy.

Cena wykonania strony internetowej?

To oczywiście kwestia do dyskusji. Mamy wolny rynek, każdy ceni swoją pracę wedle swoich umiejętności i tego, co oferuje. Wysoka cena nie zawsze idzie w parze z wysoką jakością. Jednak już przy niskiej cenie, powinny się zapalić ostrzegawcze kontrolki.

Strona internetowa to nie tylko oprawa graficzna, to również zaplecze strony, które jest głównym mechanizmem, to również jakość używanych komponentów (czy są darmowe czy komercyjne) i wiele innych rzeczy, które gołym okiem nie widać, a odgrywają ważną rolę w poprawnym działaniu strony, jej bezpieczeństwie i sprawiają, że jest łatwa w zarządzaniu dla właściciela strony.

Aby zbudować dobrą stronę, nie wystarczy poświęcenie kilku godzin pracy, to zajęcie o wiele bardziej pracochłonne niż niektórym się wydaje, oczywiście zakładając, że ktoś, kto to robi, robi to dobrze. Nie mówimy tutaj o osobach / firmach, które biorą gotowy szablon, wymieniają w nim zdjęcia, opisy, zmieniają kolory, a o:

  • stronie gdzie wykonawca realizuje wizję, tworząc / dobierając odpowiednie grafiki do treści.
  • o wykonawcy, który analizując strukturę strony, stawia się w roli potencjalnego klienta, gdzie umieszczane są ważne informacje strony w miejscu widocznym przy pierwszym kontakcie. 
  • o wykonawcy, który tworzy "wezwanie do działania" tzn. aby podczas przeglądania jakiegoś artykułu klient miał pod ręką button z przekierowaniem do kontaktu, czy do innej ważnej oferty strony bądź umieszczenie w widocznym miejscu numeru telefonu na stronie www, aby potencjalny klient nie musiał szukać tych informacji. 

Posiadanie uporządkowanej strony głównej sprawia, że ​​odwiedzający natychmiast zauważa to, co chcesz, aby zobaczyli.

Proces odkrywania strony internetowej?

Powodem, dla którego wyjątkowe strony internetowe wyglądają pięknie, dostarczają odpowiedzi na twoje pytania i wydają się przewidywać każdą twoją potrzebę, jest to, że są one wynikiem dogłębnego procesu odkrywania. Firma wykonująca stronę internetową,  nie umieszcza tylko treści na stronie, dobra firma zajmująca się budową strony analizuje, gdzie te treści warto umieścić, jak je podzielić, jakie słowa wyeksponować, jaką grafikę dobrać, to tylko mała część twórczej pracy z budowy profesjonalnej strony internetowej. 

Jeśli szukasz szybkiego i taniego rozwiązania, Twoja witryna prawdopodobnie nie będzie arcydziełem i nie zrobi dobrego wrażenia na użytkownikach.

Nie zapominaj, że po jakości strony oceniana jest twoja firma i jakość usług, jakie oferujesz, dlatego tak ważnym jest, jak jest zbudowana strona, jak strona wygląda i czy jest funkcjonalna oraz użyteczna dla potencjalnego klienta. Twoja strona internetowa działa jak „uścisk dłoni” z potencjalnym klientem, wywiera wrażenie na twojej firmie.

Co kryje się po zalogowaniu się na zaplecze administracyjne strony i czy jest to ważne?

Oczywiście, że jest ważne. To, czego nie widać dla twojego klienta, nie znaczy, że nie odgrywa ważnej roli. Zaplecze administracyjne to serce strony. To, jak jest przygotowane, na jakich elementach jest strona oparta, czyni ją albo wartościową, albo mało użyteczną, a odczujesz to, wtedy gdy będzie potrzeba rozbudowy takiej strony czy potrzeba edycji witryny.  

Wyobraźmy  sobie, że kupiłeś sobie piękny samochód marki mercedes, ale potem dowiedziałeś się, że silnik w środku był śmieciem? Czy takie auto będzie dla ciebie wartościowe? Tak samo jest z budową stron, która może wyglądać dobrze, ale ma słabo zaimplementowaną funkcjonalność, a sama strona oparta jest na słabej jakości komponentach czy modułach.